Przedszkolak Bezpieczny w Sieci- podsumowanie

W okresie od stycznia do czerwca nasze przedszkole brało udział w III edycji konkursu ”Przedszkolak bezpieczny w sieci”. W tym czasie realizowano poszczególne zadania wynikające z regulaminu konkursu:

Zadanie 1- Prywatność i bezpieczeństwo – czy wiesz jak bezpiecznie posługiwać się Internetem?

W ramach realizacji pierwszego zadania konkursu, zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne dla 6 grup przedszkolnych. Placówka włączyła się również w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2021. W ramach konkursu przeprowadzona zastała pogadanka na temat Internetu z naciskiem na bezpieczeństwo w sieci. Dzieci w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu oraz realizacji I zadania konkursu, zostały zapoznane z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu poprzez bajki z serii „Sieciaki.pl.”, ”Owce w sieci” oraz portal edukacyjny ”Necio.pl” (treści edukacyjne zostały dostosowane odpowiednio do grup wiekowych)

Zadanie 2 – Mobilne środowisko edukacyjne w moim przedszkolu – czyli nowe technologie wykorzystywane w nauczaniu

W ramach realizacji drugiego zadania konkursu, sukcesywnie przeprowadzane były zajęcia z wykorzystaniem nowych technologii. Podczas zajęć dydaktycznych dzieci z naszego przedszkola korzystały między innymi z:

• ozobota
• multimedialnej tablicy
• interaktywnego dywanu
• laptopa
• cyfrowego mikroskopu
• tabletu
• smartfona

..

Zadanie 3- Przeprowadzenie pogadanki na temat – ,,Nie jestem anonimowy w sieci”

W ramach realizacji 3 zadania konkursu, zostały zrealizowane następujące treści:

• Wysłuchanie wiersza „Przygoda z Internetem” – rozmowa kierowana

• Kłębek wełny” – zabawa dydaktyczna

• Przyjaciel z sieci” – zabawa ruchowa przy piosence pt. „Robot”

• Wykonanie prac plastycznych związanych z zagrożeniami w Internecie

• Słuchanie audiobooka pt. „Necio”

• Rozmowa kierowana dotycząca treści:

• Przybliżenie różnorodności zastosowania komputerów w życiu codziennym przez dzieci i dorosłych.

• Poznanie zagrożeń czyhających na dzieci oraz uświadomienie rosnącej fali zjawiska cyberprzemocy.

• Doskonalenie umiejętności właściwego reagowania w sytuacji podejrzenia występowania zagrożenia płynącego z sieci

….

Zadanie 4 – „Autoprezentacja przedszkolaków na portalach społecznościowych – pogadanka na temat zagrożeń związanych z zamieszczaniem i udostępnianiem zdjęć oraz treści w sieci”

W ramach realizacji 3 zadania konkursu oraz obchodach DBI ( Dzień Bezpiecznego Internetu – 09.02.2021r. w ramach programu Samsung Cyfroffy Kontakt) w dniu 11.02.2021r. w Przedszkolu Publicznym im. Kornela Makuszyńskiego w grupie dzieci 5-letnich (25 dzieci), zostały zrealizowane następujące treści:

• Świat bez ekranów – rozmowa kierowana na temat świata bez telewizji, telefonów, komputerów itp.

• Rodzina bez ekranów – narysowanie sceny z życia dziecka ze swoją rodziną w świecie, w którym nie ma telefonów, komputerów, Internetu, gier itp.

• Smartfon marzeń – projektowanie smarftona marzeń

• Necio ozobot – zabawa w programowanie z Neciem ozobotem

• Kodowanie na dywanie z Neciem

• Wykonanie pracy grupowej – SAFE CHILD – parasol bezpieczeństwa

• Zabawa w Internet NECIO.PL – oglądanie bajki, granie w gry i słuchanie piosenek;

Zadanie 5 – Czy gry komputerowe szkodzą przedszkolakom? – zorganizowanie spotkania na temat agresji i przemocy rówieśniczej wynikającej
z fascynacji grami.

W ramach V zadania zaproszony do naszej placówki gość przeprowadził dla najstarszej grupy – dzieci 6-letnich pogadankę na wyżej wymieniony temat. Dzieci chętnie opowiadały o grach internetowych, które znają i w które grywaj, a Pani Iza dostarczyła informacji na temat szkodliwości gier oraz niepożądanych zachowań jakie mogą pojawiać się w przypadku niewłaściwego korzystania z gier komputerowych. Podczas aktywności plastycznej dzieci zilustrowały gry, w które zdarza im się grać pod opieką rodziców.

Zadanie 6- „Jak spędzam wolny czas w sieci?”

Realizując VI zadanie konkursu zorganizowano w naszej placówce konkurs plastyczny
pt.
„Jak spędzam wolny czas w sieci?”. Konkurs trwał od 11.05.2021 do 27.05.2021. Dzieci
w domu wraz z rodzicami utrwalały informacje zdobyte w przedszkolu i stworzyły prace plastyczne na konkurs. Rozstrzygniecie konkursu miało miejsce 29.05.2021r. Wszystkie zgłoszone prace zostały nagrodzone.

Zadanie 7- Przygotowanie plakatu pod hasłem „Przedszkolak bezpieczny w sieci”

Podczas realizacji VII zadania konkursu ”Przedszkolak bezpieczny w sieci edycja III, dzieci wraz z nauczycielkami biorącymi udział w konkursie stworzyły plakaty dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Był to dobry moment na podsumowanie wiadomości zebranych podczas realizacji wszystkich zadań wynikających z regulaminu konkursu ”Przedszkolak bezpieczny w sieci’. Podczas tworzenia plakatu rozmawialiśmy o tym, jak należy zachowywać się w Internecie, jak korzystać z niego mądrze, tak by nie wpaść w internetowe tarapaty.