.

Przedszkola Publicznego im. Kornela Makuszyńskiego w Szczecinku

DO OSÓB ZE SZCZEGÓLNYMI POTRZEBAMI
….

Analiza dostosowania Przedszkola Publicznego im. Kornela Makuszyńskiego w w Szczecinku do osób ze szczególnymi potrzebami powstała na podstawie art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U z 2019 r. poz. 1696, z późn. zm.; dalej: ustawa).

Analiza została wykonana we własnym zakresie Przedszkola Publicznego im. Kornela Makuszyńskiego.

Analiza obejmuje zagadnienia określone w art. 6 ustawy, oraz inne, uznane za istotne dla zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
..

1. Dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami wejścia, korytarzy, schodów i kondygnacji w budynku szkoły:

• przed głównym wejściem do budynku nie ma podjazdu dla osób poruszających się na wózkach,

• przedszkole nie posiada własnego parkingu i nie dysponuje wyznaczonym miejscem przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnością,

• wejście do budynku przedszkola prowadzi przez drzwi niedostosowane dla potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami,

• korytarze nie są przystosowane do korzystania przez osoby niepełnosprawne ruchowo,

• nie jest możliwy dostęp i wstęp dla osób ze specjalnymi potrzebami do wszystkich pomieszczeń przy wykorzystaniu klatki schodowej

• schody w budynku posiadają zamontowane poręcze,

• w budynku nie ma toalety przystosowanej dla osób niepełnosprawnych.

• budynek nie jest wyposażony w windę dostosowaną do osób niepełnosprawnych, schody w budynku nie są przystosowane do korzystania przez osoby niepełnosprawne.
    ..

1. Dostępność i sposób korzystania ze strony internetowej.

Nie zawiera oprogramowania dla osób słabowidzących, niewidzących i niesłyszących. Treść zawarta w tych dokumentach będzie sukcesywnie udostępniana cyfrowo z dostępnością dla osób ze szczególnymi potrzebami.
..

1. Opis innych dostosowań dla osób ze szczególnymi potrzebami w budynku:

• w budynku jest systemu informacji głosowej,

• w budynku nie ma pętli indukcyjnych,

• w budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a,

• w budynku nie ma druku (napisów i piktogramów) powiększonego dla osób niewidomych i słabowidzących, istniejące piktogramy dotyczą oznaczenia dróg ewakuacyjnych,

• wewnątrz budynku brak jest oznaczenia kontrastowego, z wyjątkiem oznaczenia dróg ewakuacyjnych,

• w budynku prowadzony jest stały dyżur przez osoby kierujące petentów w odpowiednie miejsca,

• przedszkole udostępnia możliwość kontaktu drogą mailową, telefoniczną oraz faxem,

• przedszkole umożliwia dostęp do budynku osobie korzystającej z psa asystującego i psa przewodnika,
    ..

1. Opis możliwości ewakuacji osób ze szczególnymi potrzebami:

• osoby mogące poruszać się samodzielnie i bez zaburzonej orientacji korzystają z wyznaczonych i oznaczonych dróg ewakuacyjnych,

• osoby mogące poruszać się samodzielnie, ale z zaburzoną orientacją korzystają z wyznaczonych i oznaczonych dróg ewakuacyjnych wskazanych przez pracowników przedszkola (nauczycieli i pracowników).
    ..

5. Zapewnienie dostępności alternatywnej w Przedszkolu Publicznym im. Kornela Makuszyńskiego polega na:

• Zapewnieniu asysty pracownika szkoły podczas załatwiania spraw przez osobę ze szczególnymi potrzebami, w tym udzielanie informacji o rozkładzie pomieszczeń i rodzajach załatwianych spraw oraz pomoc przy przemieszczaniu się,

• Umożliwieniu asysty osobie ze szczególnymi potrzebami osoby przybranej (pełnomocnika, opiekuna, członka rodziny lub innej osoby trzeciej wskazanej przez osobę ze szczególnymi potrzebami),

• Przedszkole w miarę możliwości zapewni, na wniosek osoby ze szczególnymi potrzebami, komunikację w formie określonej w tym wniosku lub zamienne rozwiązania,

• Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej lub jakiegoś jej elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji. Przedszkole zrealizuje żądanie niezwłocznie  i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.

• Przedszkole Publiczne im. Kornela Makuszyńskiego informuje o udostępnieniu usługi dla osób niedosłyszących oraz głuchoniemych za pomocą następujących środków wspierających komunikowanie, tj.:

1. Korzystanie z poczty elektronicznej; kmprzedszkole@wp.pl– na ten adres można przesyłać zapytania, prośby o umówienie spotkania, itp.

2. Przesłanie faksu na numer telefonu: +48 94 37 235 52