…………..

Kornel Makuszyński (ur. 8 stycznia 1884 w Stryju, zm. 31 lipca 1953 w Zakopanem)
– polski prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, członek Polskiej Akademii Literatury.

,,,,,
Syn Julii z Ogonowskich i Edwarda Makuszyńskiego, pułkownika wojsk austriackich. Uczęszczał do IV Gimnazjum im. Jana Długosza we Lwowie. W wieku 14 lat zaczął pisać wiersze. Ich pierwszym recenzentem w cukierni na Skarbkowskiej 11 był Leopold Staff. Pierwsze wiersze opublikował w lwowskim dzienniku.
Ukończył Wydział Filologiczny Uniwersytetu Lwowskiego, studiował w Paryżu literaturę francuską. W połowie 1915, podobnie jak Leopold Staff, został ewakuowany w głąb Cesarstwa Rosyjskiego. Zupełnie przypadkowo zatrzymał się w Kijowie, gdzie żyło wielu Polaków.
Został tam prezesem miejscowego Związku Literatów i Dziennikarzy Polskich oraz kierownikiem literackim kijowskiego Teatru Polskiego. Do Polski wrócił po zakończeniu wojny w 1918 do Warszawy. Mieszkał w niej, głównie na Mokotowie, do 1944 roku. Za swoją twórczość otrzymał członkostwo Polskiej Akademii Literatury, państwową nagrodę literacką (1926), nagrodę PAL „Złoty Wawrzyn” i honorowe obywatelstwo Zakopanego, w którym mieszkał w willi „Opolanka” od 1945 roku.  Po 1945 r. objęty zakazem publikacji i poddany szykanom, co jak sam sądził związane było ze sprawą jego przyjęcia do PAL, w 1937 roku – na miejsce Wincentego Rzymowskiego, usuniętego w atmosferze skandalu (po oskarżeniach o plagiat), a pełniącego bezpośrednio po wojnie funkcję ministra kultury.
,,,,,
Został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem, gdzie dzieci z wdzięcznością składają kwiaty i tarcze szkolne. W Zakopanem znajduje się też jego muzeum w willi w której mieszkał. Przed muzeum znajduje się pomnik z charakterystyczną postacią Koziołka Matołka przed cokołem. W muzeum odbywa się m. in. turniej brydża jego imienia. Od 1994 r. przyznawana jest Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego.
Muzeum im. Kornela Makuszyńskiego jest drugim w Zakopanem muzeum biograficzno-literackim po Kasprowiczowskiej Harendzie. Mieści się w willi „Opolanka”, gdzie państwo Makuszyńscy mieszkali w czasie niemal corocznych letnich i zimowych pobytów w Zakopanem.
,,,,,
Twórczość Kornela Makuszyńskiego kojarzy się głównie z jego utworami przeznaczonymi dla dzieci i młodzieży. „Panna z mokrą głową, „Szatan z siódmej klasy”, „Szaleństwa Panny Ewy”, „Awantura o Basię” to powieści również dzisiaj chętnie czytane. Począwszy od 1933 r. zaczęły pojawiać się książeczki obrazkowe, utrzymane w konwencji komiksów. Były to przygody Matołka „najsłynniejszego kozła świata”: „120 przyg6d Koziołka Matołka”, „Druga księga przyg6d Koziołka Matołka”, „Trzecia księga przygód Koziołka Matołka”.