Dbamy o zdrowie- grupa ”Króliczki”

W tym tygodniu rozmawialiśmy o tym, jak dbać o zdrowie: o zdrowym odżywianiu, , wizytach u lekarza i aktywności fizycznej. Słuchaliśmy wiersza ,,Katar” J. Brzechwy. Dzieci dowiedziały się, jak wygląda piramida zdrowego żywienia, poznały nazwy grup produktów spożywczych i dowiedziały się, co znaczy wyrażenie zdrowe odżywianie. Uczyły się też określać, co jest zdrowe, a co nie. Wskazywaliśmy, które produkty są dobre dla naszych zębów, a które nie. Poznaliśmy „robaczka próchniaczka” oraz omawialiśmy etapy mycia zębów. Dzieci dowiedziały się, jak ważny dla zdrowia jest ruch, i wzięły udział w zabawach ruchowych. Poprzez zabawę w sklep, kupując zdrowe owoce i warzywa uczyły się przeliczać. Maluchy zapoznawały się również z pracą lekarza pediatry i używanymi przez niego akcesoriami (stetoskop, termometr, wziernik do ucha, szpatułka, strzykawka, recepta). Uczyliśmy się, jakich zasad trzeba przestrzegać, kiedy ma się katar . Oglądaliśmy bajkę o króliczku, który wyjaśnił nam co trzeba robić, aby szybko wyzdrowieć. Rozmawialiśmy o tym, jak należy się zachowywać podczas wizyty u lekarza i staraliśmy się przełamywać lęk przed nią. W tym celu zorganizowano zabawę tematyczną – dzieci chętnie wcielały się w role lekarza i pacjenta.