Szanowni Państwo!

Informujemy, że w trosce o bezpieczeństwo Państwa dzieci, w bieżącym roku szkolnym 2024/2025 rezygnujemy z publikowania zdjęć z wizerunkiem dzieci na stronie internetowej naszego przedszkola i mediach społecznościowych – FB.

Decyzja ta została podjęta z myślą o ochronie prywatności i bezpieczeństwie dzieci.

Współczesne technologie, w tym sztuczna inteligencja, rozwijają się w szybkim tempie, co niesie za sobą nowe wyzwania związane z ochroną danych osobowych i wizerunku najmłodszych.

Niestety, coraz częściej dochodzi do przypadków niewłaściwego wykorzystywania zdjęć dzieci, które są publicznie dostępne w internecie.

W mediach wielokrotnie pojawiały się informacje o przypadkach, w których zdjęcia dzieci zamieszczane na stronach przedszkoli czy szkół były wykorzystywane przez osoby trzecie do celów komercyjnych lub nawet nielegalnych.

Przykłady niewłaściwego wykorzystywania zdjęć dzieci:

Cyberprzemoc i prześladowanie: Zdarza się, że zdjęcia dzieci z przedszkoli są kopiowane i wykorzystywane do cyberprzemocy lub prześladowania w internecie. Tego rodzaju praktyki mogą prowadzić do poważnych konsekwencji psychicznych dla małych dzieci.

Fałszywe profile i oszustwa: Wykorzystywanie zdjęć dzieci do tworzenia fałszywych profili na portalach społecznościowych lub w innych miejscach w sieci, co może być używane do oszustw lub innych przestępstw. Istnieje także ryzyko, że zdjęcia dzieci mogą zostać wykorzystane do kradzieży tożsamości, co może stanowić zagrożenie zarówno teraz, jak i w przyszłości.

Manipulacja zdjęciami: Zdjęcia dzieci mogą zostać zmodyfikowane lub użyte w nieodpowiednich kontekstach, np. w montażach, które zmieniają sens i wymowę fotografii.

Udostępnianie na podejrzanych stronach: Przekazywanie zdjęć dzieci do nielegalnych lub nieetycznych stron internetowych, gdzie mogą być oglądane przez osoby o niewłaściwych intencjach.

Zdajemy sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń, jakie mogą wynikać z nieautoryzowanego wykorzystywania zdjęć, dlatego chcemy w pełni chronić prywatność dzieci uczęszczających do naszego przedszkola. Jesteśmy przekonani, że nasze działania przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa i spokoju.

Na naszej stronie internetowej oraz Facebook nie będziemy umieszczać zdjęć przedstawiających wizerunki dzieci. Zamiast tego na naszej stronie oraz w materiałach informacyjnych będą pojawiały się jedynie kolaże zdjęć przedstawiające tło/ dekoracje oraz inne elementy związane z aktualnymi wydarzeniami z życia grupy i przedszkola.

Dziękujemy za zrozumienie i współpracę.

Poniżej artykuły, które warto przeczytać.

1. ”Tak dzieci płacą haracz za lajki dorosłych”
.
2. Godna przeczytania rozmowa ze specjalistką, Aleksandrą Rodzewicz. Dla wielu osób nie jest to oczywiste, że posługiwanie się wizerunkiem dzieci dla podniesienia zasięgów witryn w mediach społecznościowych jest czymś nagannym.
.