.
.
Przedszkolak bezpieczny w sieci
Najnowsze badania pokazują, że relacje młodych ludzi z urządzeniami ekranowymi ulegają dynamicznym zmianom – a przede wszystkim stają się coraz bardziej zażyłe. Według danych Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę aż 96% nastolatków co najmniej raz dziennie korzysta z mediów społecznościowych. Przeciętny uczeń spędza w sieci ok. 4 godziny i 50 minut w tygodniu i ponad 6 godzin w weekendy. Sporą część tego czasu dzieci przeznaczają na oglądanie filmów i klipów na serwisach streamingowych lub grę w gry online. Tak intensywne korzystanie z internetu często ma swoje ciemne strony. Ok. 43% nastolatków od 11 do 18 lat miało kontakt z treściami uznawanymi za szkodliwe i niebezpieczne.
Dlatego, jak nigdy wcześniej, rodzice muszą trzymać rękę na pulsie i zadbać o bezpieczeństwo i równowagę w korzystaniu z elektroniki przez ich pociechy.
Tylko, jak się za to zabrać, gdy tak trudno nadążyć za zmieniającymi się trendami?
Dobrze jest towarzyszyć dziecku we wkraczaniu w świat mediów cyfrowych już od najmłodszych lat. Ogromne znaczenie ma uzgodnienie domowych zasad ekranowych oraz przerw w korzystaniu z urządzeń. Zanim dasz dziecku do ręki tablet, komórkę lub własnego laptopa aktywuj w nich odpowiednie zabezpieczenia i blokady. Wyjaśnij maluchowi, czemu służą ustawienia prywatności w mediach społecznościowych i jak korzystać z nich w odpowiedzialny sposób. A przede wszystkim: oferuj dziecku stałe wsparcie i rozmawiaj z nim o tym, co robi w sieci. Dzięki temu wzrastają szanse, że jeśli doświadczy cybernękania lub trafi na niepokojące treści, zwróci się o pomoc właśnie do ciebie.
W związku z powyższym zachęcamy do zapoznania się z materiałami (kliknij w poniższe odnośniki, aby dowiedzieć się więcej):
–> Kompetencje medialne w życiu rodzinnym
–> Pierwszy smartfon dla dziecka: dowiedz się, kiedy warto kupić maluchowi telefon komórkowy i jak go odpowiednio zabezpieczyć
–> Media społecznościowe- wszystko co musisz wiedzieć jako rodzic
BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE
07.02.2023- DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
Rodzicu!
Zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka!
(kliknij w poniższy odnośnik, aby dowiedzieć się więcej)
.
–> https://view.genial.ly/6202aa86d9b70c00196ebf6b/interactive-image-bezpieczenstwo-w-internecie- opracowanie Karolina Wojciechowicz
Zdjęcie pochodzi z :https://softonet.pl/publikacje/aktualnosci/Twoje.dziecko.w.Sieci-nowy.serwis.dla.rodzicow.dzieci.korzystajacych.z.internetu,1867
Na przestrzeni lat obserwujemy ogromny postęp technologiczno-informacyjny. Zauważamy, iż coraz młodsze dzieci korzystają z komputera, tabletów, smartfonów, Internetu. Korzystanie z Internetu często ułatwia nam życie, a dziecku może przynieść bardzo wiele korzyści. Ułatwia i wspomaga naukę, uczy – bawiąc. Daje możliwość dostępu do olbrzymich zasobów informacji , rozwija zainteresowania i samodzielność.
Niestety, pomimo wielu korzyści, Internet staje się coraz powszechniejszym sposobem spędzania czasu przez dorosłych oraz dzieci. Oczywiście – przed postępem nie uciekniemy. Jednakże, dzieci bardzo szybko ulegają fascynacji rzeczywistością wirtualną.
Warto, aby rodzice już na samym początku jasno ustalili z dzieckiem limit czasu spędzanego przed ekranem. Musi być on dopasowany do etapu rozwoju dziecka. Rodzice powinni wspólnie z dzieckiem wybierać bajki, filmy i strony, z których dziecko może korzystać. Bardzo istotne jest to, aby na urządzeniach udostępnionych najmłodszym zainstalować narzędzia kontroli rodzicielskiej, które ochronią je przed niebezpiecznymi treściami.
Komputer może zaburzyć rozwój fizyczny, psychiczny oraz społeczny i intelektualny dziecka. W zakresie rozwoju fizycznego może dojść do uszkodzenia w obrębie mięśni(usztywnienie karku) , kręgosłupa czy też nadwyrężenia mięśni nadgarstka. Długie korzystanie z komputera może prowadzić do nadwagi i problemów z oczami. Negatywne skutki dla rozwoju psychicznego to przede wszystkim uzależnienie, izolacja , życie z dala od realnego świata, czy rozładowywanie wszystkich napięć psychicznych w kontaktach z komputerem. Zły wpływ na rozwój społeczny przejawia się w zaniku samodyscypliny, emocjonalnym oddzieleniu od grupy, a co za tym idzie również braku możliwości ćwiczenia sztuki konwersacji, kompromisu itp. umiejętności . Łatwy dostęp do informacji pozbawionych wartości etycznych, narażenie dziecka na przemoc w sieci, pornografię oraz prostytucję zaburza rozwój moralny, odróżnianie dobra od zła. Nieodpowiedzialne korzystanie z nowoczesnych mediów, Internetu nierzadko ma wpływ negatywny na rozwój intelektualny małego człowieka. Może prowadzić do zubożenia języka , słabej koncentracji uwagi, ograniczać wyobraźnię. Szybki napływ informacji powoduje często szok informacyjny – mózg traci możliwość naturalnej selekcji informacji na to co sensowne i nic nie warte.
..
…
Główne zagrożenia Internetu:
1. Niechciane i nieodpowiednie treści;
2. Nękanie w Internecie tzw. cyberprzemoc;
3. Zagrożenia związane ze spotkaniami z osobami poznanymi w Sieci;
4. Łamanie prawa /straty finansowe;
5. Uzależnienie od Internetu.
..
..
W przypadku kiedy nasze dziecko lub my natrafimy w sieci na treści szkodliwe lub nielegalne powinniśmy poinformować o tymzespół Dyżurnet.pl (www.dyzurnet.pl) – punkt kontaktowy zajmujący się przyjmowaniem zgłoszeń dotyczących treści nielegalnych, ich analizą i współpracą w tym zakresie z policją.
Cyberprzemoc jest to stosowanie przemocy z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Podstawowe formy tego zjawiska to: nękanie, straszenie, szantażowanie przy użyciu sieci, publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających, kompromitujących informacji, zdjęć, filmów oraz podszywanie się w sieci pod kogoś wbrew jego woli.
..
..
Child grooming – uwodzenie dzieci w Internecie – to rodzaj relacji tworzonej za pośrednictwem Internetu między osobą dorosłą a osobą małoletnią (poniżej 15 r.ż.), w celu jej uwiedzenia i wykorzystania. Działania podejmowane przez sprawcę nastawione są na nawiązanie więzi emocjonalnej z dzieckiem w celu zdobycia jego zaufania. Ma to w konsekwencji przekonać dziecko do podejmowania różnych czynności i ułatwić późniejsze jego seksualne wykorzystanie.
…
Wielogodzinne spędzanie czasu wolnego dziecka przy komputerze, tablecie , itp. zaburza jego rozwój, zaburza wszelkie kontakty społeczne, a co więcej może doprowadzić do uzależnienia.
…
Jak rozpoznać uzależnienie?
–zatracenie poczucia czasu,
-apatyczność, obojętność na życie, ożywienie tylko przy komputerze,
-trudności z koncentracją przy każdej czynności oprócz tych które wiążą się z komputerem.
Zdjęcie pochodzi z: http://spbogdanowice.pl/a,663,poznaj-bezpieczny-internet
…
…
Złote rady dla rodziców bezpiecznych przedszkolaków w sieci
# 1 bądź zawsze blisko dziecka – odkrywajcie Internet wspólnie
# 2 naucz dziecko zasady ograniczonego zaufania do osób i treści, na które trafia w sieci
# 3 bądź świadomy zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu
# 4 naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie
# 5 upewnij się, że dziecko korzysta z gier adekwatnych do jego wieku
# 6 rozmawiaj z dzieckiem o tym, co robi w Internecie
# 7 naucz dziecko zasad bezpiecznego korzystania z Internetu
# 8 stosuj filtry rodzicielskie i programy pozwalające na blokadę potencjalnie niebezpiecznych treści
# 9 ustal z dzieckiem zasady korzystania z telewizji, telefonu, komputera, a także Internetu
# 10 zaznacz, aby dziecko nigdy nie wysyłało nieznajomym swoich zdjęć oraz nie podawało imienia i nazwiska oraz adresu zamieszkania
# 11 zadbaj, by dziecko miało świadomość, że działanie w sieci nie jest anonimowe
# 12 zapewnij dziecko, że jeżeli spotka się z sytuacją problematyczną, nie tylko w sieci, zawsze może się zwrócić do rodzica lub innej zaufanej osoby
..
…
Nie możemy zabronić dziecku korzystania z Internetu, jednak rodzice powinni być bardzo ostrożni, bo zagrożeń w sieci jest mnóstwo. Zazwyczaj owe zagrożenia dotyczą starszych dzieci, ale już rodzice dzieci w wieku przedszkolnym powinni być wyczuleni na pewne sprawy, ponieważ w tym zakresie bardzo ważna jest profilaktyka.
Rodzice powinni pokazać dziecku, że może na nich liczyć w każdej sytuacji. Może się zdarzyć, że rodzice nie zauważą, iż dziecko boryka się z jakimś problemem. Zachęcając dziecko do otwartości i okazując troskę, zwiększy się szansa na to, że dziecko samo powie o kłopotliwej sytuacji, jeśli spotka je taka w Internecie.
Materiały dla rodziców ( kliknij tu)
…
Warto obejrzeć z dzieckiem:
- https://www.youtube.com/watch?v=d5kW4pI_VQw
- https://www.youtube.com/watch?v=jXPJgcbc1zQ
- https://www.youtube.com/watch?v=D-s8H06NZ2M…..
Strony dotyczące bezpieczeństwa przedszkolaków w sieci:
- www.dbi.pl
- www.sieciaki.pl
- www.dyzurnet.pl
- www.necio.pl – serwis pomocny przy stawianiu pierwszych kroków w sieci
- http://www.dzieckowsieci.pl/
Opracowała: Agnieszka Matias
Źródło:
-
http://www.przedszkole107radosc.waw.pl/bezpiczeczenstwo/366-przedszkolak-bezpieczny-w-sieci
-
http://www.pp18jz.szkolnastrona.pl/p,432,przedszkolak-bezpieczny-w-sieci
-
https://egodziecka.pl/czytelnia/relacje/twoje-dziecko-w-sieci-ufaj-i-kontroluj/